Galaksimizden Daha Büyük Fakat “Yapayalnız” Bir Bulut Bulundu

Amerika Birleşik Devlerinde bulunan Alabama Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi, “hiçbir galaksinin olmadığı bölgede” Galaksimizden daha büyük ve izole halde bir bulut tespit etti. 

Galaksimizden Daha Büyük Fakat “Yapayalnız” Bir Bulut Bulundu

“Tek başına” bulut diye nitelendirilen sırlarla dolu oluşum, Güneşimizin 10 milyar katı kütleye sahip ve sıcak gazla dolu. Bu da bulutun kütlesini, küçük galaksilerden dahi daha büyük kılıyor. 

Oluşum, Dr. Ming Sun önderliğindeki bir ekip tarafından Aslan Kümesi’nde keşfedildi. Abell 1367 şeklinde de adlandırılan Aslan Kümesi, aşağı yukarı 70 galaksinin bulunduğu bir gökada kümesi ve gezegenimizden takribi 300 milyon ışık yılı uzaklıkta. 

Sırlarla dolu olan bulut bu kümenin içinde, galaksiler arasında bir boşlukta yer alıyor. 

Bulut, ESA tarafından X-ray Multi – Mirror Mission adlı teleskop ile bulundu. Bunun dışında Japonya’nın optik teleskopu olan Subaru’yla da gözlemlendi. Gözlemlerden elde edilen netice ışığında Avrupa Uzay Ajansı (ESA) bulutun birden fazla görüntüsünü yayımladı. 

Dr. Ming Sun “Bu heyecan verici ve muazzam bir buluş. Doğa bilimlerinin en eskisi olan gök biliminde her zaman yeni sürprizlerle karşılaşabileceğimizi gösteriyor” şeklinde konuştu. 

İlgili araştırma, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society isimli bilim dergisinde yayımlandı.

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.