Yön Bulma

Elinizde harita ya da pusula olmadığında geceleri yolunuzu yıldızlara bakarak bulursunuz. Ekvator’un kuzeyinde yaşıyorsanız Büyük Ayı Takımyıldızı’na bakarsınız. Büyük Ayı’nın sondaki iki yıldızı hep kuzeyde bulunan Kutup Yıldızı’nı gösterir. 

Yön Bulma

Yıllar önce insanlar yönleri gökyüzüne bakarak bulurlardı. Gündüzleri güneşe, geceleri de yıldızlara bakarlardı. Günümüzde gökyüzünde bulunan başka cisimler yön bulmamıza yardımcı olur. Bunlar yön bulma uydularıdır. Uçak ve gemilerin çoğu yön bulma uydularını kullanır. Ayrıca yürüyüşçüler tarafından ve arabalarda kullanılır. 

Diğer Sistemler 

Uydular kullanılmaya başlamadan önce gemiler, uçaklar ve yürüyüşçüler harita ve pusula gibi başka yöntemleri kullanırlardı. Yön bulmada ayrıca sekstant gibi aletlerle güneşin ve yıldızların pozisyonu ölçülür. 

Sabitleyici Seyrüsefer Sistemleri uçaklar, gemiler, denizaltılar, füzeler ve uzay mekiklerinde kullanılır. Bu sistemler, hız ve yöndeki tüm değişimleri algılayarak aracın pozisyonunun sabitliğini sağlarlar. 

GPS Yön Bulma Sistemi 

GPS, Küresel Konumlandırma Sistemi’nin kısaltmasıdır. Sistem, her biri dünyadan aynı yükseklikteki (17.000 Km kadar) 24 adet NAVSTAR uydusu tarafından aktarılan özel radyo dalgaları ile çalışır. Dünya yüzeyindeki herhangi bir yerde bulunan bir GPS alıcısı bu uyduların en az beşinden sinyal alabilir. Alıcı, kendine değişik uydulardan gelen sinyalin zamanına göre bulunduğu yeri hesaplar. Sinyaller ışık hızında hareket ettiklerinden alıcı, uydunun ne kadar uzak olduğunu hesaplar ve kendi konumunu bulur. 

Enlem Ve Boylam 

Dünya üzerindeki herhangi bir yerin konumu enlem ve boylamlarla ifade edilir. Enlem, bir yerin Ekvator’un kaç derece kuzeyinde ya da güneyinde olduğunu, boylam ise başlangıç noktası olan Greenwich’in (İngiltere) kaç derece doğusunda ya da batısında olduğunu gösterir. 

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.