Yer Çekimi Nedir ? Neden Var olduğunun Cevabı Biliniyor mu ?

Topu havaya ne kadar hızlı atarsanız atın tekrar yere düşecektir. Her şeyi yere çeken bu gizemli güce yer çekimi adı verilir. Gizemlidir, çünkü yer çekiminin neden var olduğunun cevabı bilinmemektedir ve bilimin çözemediği en zor bilmecelerden biridir. 

Yer Çekimi Nedir ? Neden Var olduğunun Cevabı Biliniyor mu ?

Yer çekim her şeyi yere çeker. Eğer nesneler bir yere bağlı değillerse onları hareket ettirir. Yağmur damlalarının ve sonbahar yapraklarının yere düşme nedeni budur. 

Kuvvetler Ve Alanlar 

Çekim gücü olan nesneler birbirlerine yakınlaştıklarında çekim harekete geçer ve onları birbirine çekmeye çalışır. Çekimin gücü maddenin miktarına bağlıdır. Örneğin gezegenimiz ağırdır. Dünya ile ona yakın ve üzerinde olanlar arasında güçlü bir çekim kuvveti vardır. 

Dünya'nın çekim gücü, uydusu olan Ay'ı yörüngede tutar. Aynı şekilde Güneş'in çekim gücü Dünya'yı ve Güneş Sistemi'ndeki diğer gezegenleri yörüngelerinde tutar ve Güneş'in çevresinde döndürür. 

Kilo Alma Ve Verme 

Yer çekimi her şeye bir ağırlık verir. Siz ve Dünya arasındaki çekim kuvveti sizi aşağıya çeker ve sizi yere çeken gücün miktarı ağırlığınızdır. 

Eğer Ay'a uçsaydınız ağırlığınız, Dünya'daki ağırlığınızın altıda biri olurdu. Bunun nedeni Ay'ın Dünya'dan küçük olması ve Ay'ın çekim gücünün altıda biri olmasıdır.

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.