Yer Bilimi Nedir ? Yer Bilimcilerin Farklı Çalışma Alanları Nelerdir ?

Bir jeolog için kum taşı sadece bir taş parçası değildir. Bu taş milyonlarca yıl önce bir kumsalın ya da çölün kumlarıydı. Zamanla kum taneleri sıkışarak kum taşını oluşturdular. Kum taşları, ev inşaatlarında ya da kaldırımlara taş döşemede kullanılır, ama nesli tükenmiş hayvanların ya da bize dünya tarihi hakkında bilgi verebilecek bitkilerin izlerini içeriyor olabilirler. 

Yer Bilimi Nedir ? Yer Bilimcilerin Farklı Çalışma Alanları Nelerdir ?


Yer bilimi (jeoloji) dünyanın nasıl oluştuğunu ve geçmişten bugüne nasıl değiştiğini araştıran bilimdir. 

Dedektif Çalışması 

Yer bilimciler (jeologlar) dünyayı araştırmak için birçok teknik kullanırlar, fakat en önemlisi elde ettikleri bulguları sonuçlandırma yöntemleridir. Nehirlerin akışını izler ve katman oluşumlarını dikkatle gözlemlerler. Mikroskop altında mineralleri analiz ederler. Tüm ipuçlarını bir araya getirdikten sonra dünyanın nasıl oluştuğu ve zamanla nasıl değiştiğine ilişkin teoriler oluştururlar. Örneğin tropikal canlılara ait fosillerle dolu bir kireç taşı gördüklerinde bulundukları yerin geçmişte sığ bir tropik deniz olduğu sonucuna ulaşırlar. 

Yer Bilimcilerin Farklı Çalışma Alanları 

Jeologlar amaçlarına uygun olarak yeryüzünün farklı bölümlerini araştırırlar. Bazıları volkanları araştırır ve gelecekteki patlamaları tahmin edebilir. Bazıları bakır ve altın gibi önemli minarel yataklarını araştırır. Bazı jeologlar yerleşim alanlarındaki zeminin inşaat için uygun olup olmadığını araştırırken bazıları da yer altında su arar. Birçok jeolog, katmanlar üzerinde çalışır, çünkü dünyanın oluşumuna ilgi duyarlar. 

James Hutton (1726-1797) 

Edinburg (İskoçya) yakınlarında bulunan katmanları incelemiştir. Hutton, çağdaş jeolojinin "babası" olarak kabul edilir. Onun zamanında birçok insan, İncil'e dayanarak dünyanın 6000 yaşında olduğuna inanırdı. Hutton, eski katmanları yıkıp yeni katmanlar oluşturan güçleri inceleyerek dünyanın milyonlarca yıllık bir geçmişi olduğu sonucuna varmıştır.

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.