Venüs

Venüs, bize en yakın olan gezegendir. Onu, batıda gün batımından sonra, doğuda ise güneş doğmadan önce görebilirsiniz. Henüz kimse yüzeyini görmedi. Atmosferindeki asit bulutları Venüs'ü bizden gizlemektedir. 

Venüs

Kayalık bir gezegen olan Venüs, Dünya ile aynı boyutlara sahip olmasında rağmen çok farklıdır. Venüs, Dünya atmosferinden 100 kat daha büyük bir atmosfer tabakasına  sahiptir. Atmosferinin büyük bölümü, güneş ışınlarını kolaylıkla yakalayan karbondioksit gazından oluşur. Sülfürik asit damlaları, yüzeyin 50 km üzerinde hiç eksilmeyen yoğun bulutlar oluşturur. 

Gezegenin yüzey sıcaklığı 480 °C 'ye ulaşır (Merkür'den bile daha sıcaktır). Gece ve gündüz arasında hemen hemen hiç fark yoktur. Venüs, boğucu sıcaklıkta bir yerdir. Venüs bulutlarının ardını görmek imkansız olsa da radyo dalgaları bulutları geçebilmektedir. Astronomlar yüzeyi haritalamak için radar kullanmışlardır. 

Volkanlar Ve Kraterler 

Venüs, binlerce volkana sahiptir. Dünya'da olduğu gibi orada da volkanik faaliyetler şu anda da devam etmektedir. Tipik volkanik tepeler 3 km genişliğinde ve 90 m yüksekliğindeyken, daha geniş olanları da mevcuttur. Örneğin Gula Mons 3 km yüksekliktedir. 

Lav nehirleri binlerce kilometre uzunluktadır ve Venüs, diğer gezegenlerde olmayan volkanik özelliklere sahiptir. Bazıları sırtlarından ışımalar yayan örümcekler gibidir. 

Zirvesi düz olan 60 km genişliğinde volkanlar vardır ve bunlara "Krep Tepeleri" denir. 

Venüs üzerinde yaklaşık 900 krater bulunur. Küçük olanlar 1.5 km genişliğindeyken geniş olanlar 250 km'ye ulaşır. Bunun nedeni, atmosferden sadece büyük gök taşlarının yanmadan geçebilmesidir.

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.