Uydular Nasıl Çalışır Ve Neye Benzer ?

Uydular, hafif ama sağlam malzemelerden üretilir. Birçok ölçü ve şekle sahip olabilirler. Örneğin Legeos adlı bilim uydusunun eni 60 cm'dir. Ancak Hubble Uzay Teleskobu'nun uzunluğu 13 m ve ağırlığı 11 tondur. 


Uydular Nasıl Çalışır Ve Neye Benzer ?


Uydular her çeşit ekipman taşıyabilir (değişik türde ışınları gözlemek için ölçüm araçları, manyetizma ölçmeye yarayan cihazlar, teleskoplar, kameralar ve radyolar). Uydu radyoları cihazlardan elde edilen bilgi ve görüntüleri dünyadaki kontrol merkezine gönderir. 

Uydudaki tüm cihazlar elektrik ile çalışır ve elektrik güneş panelleri ile elde edilir. Bunlar, güneş ışığı ile şarj olan bataryalardır. Uydularda gördüğünüz paneller, binlerce güneş hücresinden meydana gelir. 

Yer Çekimini Yenmek 

Uzaya bir şey göndermek için, bir şekilde dünyanın güçlü çekim kuvvetini yenmemiz gerekir. Bunu nasıl yaparız?

İki elimizin arasında duran topu ileriye doğru fırlattığımızı düşünelim. Bu bize bir ipucu verebilir. Bir topu yere paralel şekilde yavaşça fırlattığımızda çok az bir mesafe kat eder. Topu saatte 28.000 km hızla atmayı başarırsak çok garip bir şey olacak, top dünyanın kıvrımı ile aynı yükseklikte kalacak, böylece dünyanın uydusu haline gelecektir. 

Yapay uyduların, yörüngesel ivme adı verilen çok yüksek bir hızla fırlatılmaları gerekir. Böyle bir hıza ulaşmak için, uyduların güçlü roketlerle fırlatılmaları şarttır. Roketler, uzayda çalışabilen tek motor türüdür. 

Kostantin Tsiolkovski adındaki Rus öğretmen, yirminci yüzyıl başında roketlerin, uzayın derinliklerinin keşfinde kullanılabileceğini ileri süren ilk kişiydi. Ancak bu iddiayı roketlerin atmosfer dışına çıkabilecek güce sahip olmasından 50 yıl önce ortaya atmıştır. Uydular, Dünya yörüngesinde dönen uzay araçlarıdır.

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.