UFO'lar Tekrar ABD İstihbaratının Hedefi Haline Geldi

ABD hükümetinin tanımlanamayan hava olayları (UFO) hakkında merakla beklenen raporu Cuma günü yayımlandı. Onlarca yıldır bildirilen gizemli gözlemlerden sonra, Pentagon bu uçan nesnelerin doğasını doğru bir şekilde belirlemek için çok az bir veriye sahip olduğunu bildirdi. Ancak raporun var olması bile başlı başına bir mucize. 

UFO'lar Tekrar ABD İstihbaratının Hedefi Haline Geldi

Doctor Who, The X-Files ve ET, hayal gücümüzü uzaylı yaşamı olasılığıyla beslerken, kurgu eserleri olarak kaldılar. Ancak ABD Ulusal İstihbarat Direktörü ve Pentagon tarafından geçen Cuma günü yayımlanan UFO'larla ilgili dokuz sayfalık rapor oldukça gerçek. 

Belge, hükümetin “tanımlanamayan hava fenomeni” (UFO) olarak adlandırdığı, 2004 yılına kadar uzanan ve çoğu ABD Donanması personeli tarafından rapor edilen 144 gözlemi ifşa ediyor. Raporda ABD ulusal güvenliğine yönelik "potansiyel bir tehdit" olarak tanımlanan gizemli uçan cisimlerin "muhtemelen tek bir açıklamasının olmadığı" belirtildi. 

Haber, raporun yayınlanmasını sabırsızlıkla bekleyen uzaylı meraklıları arasında heyecan yarattı. Ancak, galaksiler arası ziyaretleri doğrulamak veya reddetmek için çok az kanıt vardı. UFO için olası açıklamalar arasında kuşlar, insansız hava araçları, buz kristalleri gibi atmosferik fenomenler, ABD devlet kurumlarının yenilikçi girişimleri ve Rusya veya Çin gibi rakipler tarafından keşfedilmiş teknolojiler yer aldı. 

Ufo’lar Neden Gündem Oluyor? 

UFO'ların neden yeniden gündeme geldiği sorusuna gelince, çoğu kişi bunun ABD-Rusya ilişkilerinde gerginliğe bağlı olabileceğini düşünüyor. Tıpkı Soğuk Savaş'ın başlangıcında olduğu gibi ABD, askeri ve teknolojik üstünlüğünün tehdit altında olduğunu bir kez daha hissediyor. 

Birleşik Krallık'taki Sheffield Hallam Üniversitesi'nde doçent olan David Clarke,  Washington Post'a şunları söyledi : "Benim bu konudaki görüşüm, UFO'ların Soğuk Savaş'ın bir ürünü olduğudur." Bugün olduğu gibi "UFO'ların bir kez daha kamuoyunda öne çıkmasını ilginç" bulduğunu söyledi. 

Bu makale orijinalinden Türkçeye uyarlanmıştır. 

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.