Uçuş ve Akış

Jet motorlu bir yolcu uçağı 100 otomobilin taşıdığı insanı ve yükü bir seferde taşıyabilir. Bu kadar ağır bir taşıt havada, çevresindeki hava akımı sayesinde uçabilmektedir. 

Uçuş ve Akış

İnsanlarda uçma düşüncesi kuşlar sayesinde ortaya çıkmıştır. Bu nedenle ilk uçma deneylerinde kullanılan araçlarda olduğu gibi şimdiki hava taşıtlarının genelinde kanatlar bulunur. 

Helikopterlerin de kanatları vardır. Üst bölümüne yerleştirilmiş olan iki ya da dört kanat hızla dönerek helikoptere dikey kalkış ve iniş avantajı sağlar. 

Kanatlar Nasıl Çalışır ? 

Uçurtma uçururken rüzgar uçurtmanın altına vurur ve uçurtmayı havada tutar. Kanat da uçurtma gibi belli bir açıda havayı altına alarak yükselme prensibiyle çalışır. Havanın itmesiyle kanatlar yukarı itilir. 

Kanatların yapısı havanın hem alttan hem de üstten akışına uygundur. Üst kısmındaki kavis de havalanmasını ve havada kalmasını sağlar. 

Hava hızla hareket ederken basıncı düşer. Kanadın altındaki havanın basıncı daha yüksektir ve daha yavaş hareket eder. Bu yüksek basınç, kanadı yukarı iter. 

Havalanma Ve İnme 

Uçak havalanmak için önce  pistte belli bir hıza kadar ilerler ve havanın kaldırma kuvveti uçağı kaldırınca uçmaya başlar. Kuşlar ise kanatlarını çırpar. Böylece yerden kalkış için kaldırma kuvveti yaratır. Helikopter pervanesi dönerken kalkış için yeterli kaldırma kuvveti yaratır. 

Uçak, helikopter ve kuşun (uçarken) kaldırma kuvveti ve ağırlığı eşittir. Yavaşlamak ve kanatların ya da pervanenin iniş için uygun açılarda olması kaldırma kuvvetini azaltır. 

Akış Ve Sürtünme 

Herhangi bir şey hareket ederken hava onun çevresinde akar. Hareket eden bir nesnenin yüzeyine temas eden hava ya da su, sürtünme kuvvetiyle hızını azaltır. Sürtünmenin azalmasıyla hız kazanılır ve yakıt tasarrufu sağlanır.

Sürtünmeyi azaltmak için akış sisteminin düzenli olması gerekir. Sivri bir burun hava ya da suyu yarmayı kolaylaştırır. Pürüzsüz yüzeyler hava ya da suyu yarmayı kolaylaştırır. Pürüzsüz yüzeyler hava ya da suyun mümkün olduğunca az sürtünmesini sağlar. Bu durum uçak, otomobil, gemi gibi araçlarla kuş ve balık gibi hayvanlar için önemlidir. 

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.