Sıcaklık

Neden soğukta titrer, sıcakta terleriz ? 

Bu, vücudumuzun iç ısısını sabit bir sıcaklıkta tutma yoludur. Eğer vücut ısımız çok fazla değişirse hastalanırız. 

Bir şeyin sıcaklığı ölçülürken, sıcaklık derecesi bize onun ne kadar sıcak ya da ne kadar soğuk olduğunu belirtir. Sağlıklı bir durumda vücut ısısı 37 °C ‘dir. Titremek bizi ısıtır ve soğuk havada vücut ısısının düşmesini engellemeye yardımcı olur. Terlemek ise serinletir ve vücudun daha fazla ısınmamasını sağlar. 

Neden soğukta titrer, sıcakta terleriz ?

Derece 

37 °C ısı ılıktır. Kaynayan su 100 °C iken buz soğuktur ve 0 °C’dir. Santigrat derece ile ifade edilen ısılar Celsius ölçeğinde gösterilir. Fahrenheit ölçeği adı verilen bir başka ölçek daha vardır. Buz 32 °F (fahrenheit derece), vücudumuzun 98 °F ve kaynayan su 212 °F ‘tır. 

Termometre sıcaklık ölçer. Camdan yapılan bir termometrenin içinde sıcaklığı göstermek için ince bir tüp vardır. Tüpün içinde aşağı ve yukarı hareket eden bir sıvı bulunur. Bu sıvı yoğunlukla cıva ya da renkli alkoldür. Isı yükseldiğinde, sıvı yükselir ve soğuduğunda da düşer. Dijital bir termometrede dereceleri gösteren bir ekran vardır. 

  • Sıcaklıklar, mümkün olan mutlak sıfırdan, Güneş ve diğer yıldızların iç ısısı olan milyonlarca dereceye kadar değişir. Maddeler belli sıcaklıklarda donar, erir ve kaynar. 
  • Klinik termometre, vücut ısısını ölçmek için kullanılan özel camdan yapılmış bir termometredir. 37 °C ya da 98 °F olan normal sıcaklığın biraz altında ve üstünde küçük bir aralığı gösterir. 
Sıcak Tutma 

Isıtma sistemi, evlerde odaları rahat bir sıcaklık seviyesinde tutar. Termostat adı verilen ve oda sıcaklığını kontrol altında tutan cihazları bulunur. Termostat, oda çok soğuk olduğunda ısıtmayı açar ve fazla ısındığında da kapatır. 

Elektrikli su ısıtıcılarında da termostat bulunur. Isıtıcının içindeki su, kaynama noktasına geldiğinde termostat ısıtıcıyı kapatır. 

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.