Satürn

Satürn'ün halkaları muhteşemdir. Katı görünümlerine rağmen Satürn'ün çevresinde tıpkı minyatür uydular gibi yol alan sayısız iri buz parçacığı bulunur. Satürn'ün güzel görünümlü halkaları, Güneş Sistemi'ndeki en büyük ikinci gezegenin güzelliğini unutturacak çekiciliğe sahiptir. 

Satürn

Jüpiter gibi Satürn'de çoğunlukla gaz ve sıvıdan oluşmuş dev bir gezegendir. Materyali çok hafiftir ve Satürn, kendisini içine alabilecek bir okyanus olsa dibe batmadan yüzmeyi başarabilir! 

Satürn atmosferindeki bulurlar, bir sis kümesi altında bulunduklarından daha da puslu görünür. Satürn gezegeninin hızlı dönüşü, saatte 1600 km hıza ulaşan rüzgarlar meydana getirir ve bulutları, gezegeni dönerek çevreleyen kümeler haline sokar. Satürn o kadar hızlı döner ki ekvatoru etrafında bir şişme meydana gelir. Ekvatorunda, kutuplarında olduğundan yüzde 11 daha geniştir. 

Fırtınalı Hava 

Çoğu zaman Satürn'ün görüntüsü çok az değişir. Her otuz yılda bir atmosferden sıcak hava kabarcıkları yükseldiğinde fırtına kopar. Biz bunları büyük beyaz noktalar olarak görürüz, çünkü fırtına alanlarında donmuş amonyak kristali bulutları oluşur. Satürn'ün Güneş'in yörüngesinde bir kez dönüşü 30 yıl sürdüğünden fırtınalar Satürn iklimi ile bağlantılı gibi görünür. 

Halkalar 

Satürn'ün halkalarını meydana getiren buz parçaları, içinde kaya ve toz karışımı bulunan donmuş sudur. Bir golf topundan ev büyüklüğünde bir kayaya kadar değişkenlik gösterir. Çok azı 1 km ene sahiptir. 

En büyük üç halka A, B ve C şeklinde isimlendirilmiştir. Onların ardında daha solgun ve tozlu halkalar merkezin 500.000 km yakınına kadar gelir. Diğer bir solgun halka olan D halkası, C halkasının içinde Satürn'e daha yakın halde durur. 

Halkalar arasında boşluk gibi görünen aralıklar aslında tamamen boş değildir, çok az miktarda madde içerir. Satürn'ün çekim gücü ile boşaltılırlar. Pandora ve Prometheus adındaki iki uydusu dar F halkasının yerini belirler. Bu sebeple bunlara 'çoban uyduları' adı verilir. 

Uydular 

Satürn'e en yakın 13 uydu, halka sistemi içinde yer alır. Bazıları gerçekten de yörüngeyi paylaşır, ancak birbirlerine çarpmazlar. 

Voyager uzay aracı tarafından görüntülenen tüm uydular kraterli ve buzludur. Bazılarında yüzey pürüzsüzdür. En gizemli olanları Titan'dır. Jüpiter'in uydusu Ganimet'ten sonra Güneş Sistemi'ndeki ikinci en büyük uydudur, ancak yüzeyi tamamen bir sis bulutu arkasına gizlenmiştir. Yoğun bir atmosfere sahip tek uydudur. 

Titan'ın atmosferi Dünya atmosferinin yarısı kalınlığındadır ve tıpkı Dünya'nınki gibi temelde azottan meydana gelir. Ayrıca metan ve Dünya'da yakıt olarak kullanılan doğal gaz da içerir. Astronomlar, Titan'da sıvı metan ya da etandan oluşan göller olabileceğini düşünmektedir. Titan'ın ısısında (-180 °C) su, kaya kadar sert bir şekilde donacakken, bu kimyasallar eriyecektir. 

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.