Renk Tayfı Nedir ?

Fırtına duruldu. Şiddetli gök gürültüsü ve yıldırımların ardından, gökkuşağının zarif kavisi gökyüzü boyunca uzanıyor. Gökkuşağının yarattığı renkli şeride renk tayfı adı verilir. 

Renk Tayfı Nedir ?

Beyaz bir ışık gördüğümüzde aslında bir araya toplanmış pek çok farklı renge bakıyorsunuzdur. Beyaz ışık ayrıştırılarak farklı renkler görülebilir. Üç köşeli bir cam parçası (prizma), ışığı kırarak bunu çok iyi yapabilir. Farklı renkler farklı miktarlarda kırılır, böylece dağılarak gökkuşağı gibi şekillenir. Her bir renk, ışığın farklı bir dalga uzunluğudur. 

Gökkuşağı 

Gökkuşağı, havada çok miktarda yağmur damlası olduğunda oluşur. Damlalar, arkamızdan gelen ışığı yansıtır. Bu nedenle Güneş'i hiçbir zaman gökkuşağı ile aynı yönde göremeyiz. 

Işık, yağmur damlası içine girdiğinde renklere ayrılır. Farklı renkler, yağmur damlasının arka kısmına yansır ve diğer taraftan çıktıklarında daha çok renge ayrılır. Her bir yağmur damlasından sadece tek bir renk gözlerimize kadar ulaşır. Yine de bütün gökkuşağını görürüz, çünkü bize doğru ışık yansıtan milyonlarca yağmur damlası vardır.

Yüksek bir yerden gökkuşağına bakarsak (örneğin bir dağın tepesinden), bunu bir yaydan çok, tam bir halka şeklinde görebiliriz. 

Tayfı Genişletmek 

Güneş ışığı, tayfta görünenlerin yanı sıra başka dalgalar da içerir. Tayfın kırmızı ucunun hemen ötesinde, kırmızı ışıktan daha uzun dalga uzunluğuna sahip kızıl ötesi radyasyon (IR) bulunur. Biz kızıl ötesini göremeyiz ancak sıcak nesneler tarafından yayılmaktadır. Televizyonun uzaktan kumandası, kızıl ötesini kullanır. 

Tayfın diğer ucunda dalga uzunluğu mor ışıktan kısa olan mor ötesi (UV) radyasyon vardır. Güneş'teki mor ötesi ışıklar, bize güneş yanığı (bronz) rengi verir. 

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.