Radyo Nasıl Çalışır ?

Tarih 12 Aralık 1901. St John Newfoundland'da bir grup insan, fırtınalı bir havada uzun bir anten direğini dikmeye uğraşmaktadır. Balonlar ve uçurtmalarla desteklenen anten sonunda dikilir. Mucizevi bir şekilde zayıf sinyaller almaya başlar. Bu, Mors alfabesindeki S harfidir. Sinyal, İngiltere Cornwall'dan gelmektedir ve kurulan ilk uluslararası radyo yayınıdır. 

Radyo Nasıl Çalışır ?

İlk okyanus aşırı radyo iletisinde etkili olan isim, İtalyan mucit Guglielmo Marconi'dir. Marconi 6 yıl boyunca radyo mesajları göndermeye uğraşmış. Aralık 1901'de radyonun, tüm dünyada iletişimin yeni yolu olabileceğini kanıtlamıştır. 

Günümüzde radyo istasyonları, her ülkede milyarlarca insana yayın yapar. Çift yönlü radyo bağlantıları cep telefonlarını birbirlerine, uçakları hava alanlarına, gemileri kıyıya ve uzay araçlarını Dünya'ya bağlar. 

Radyo Nasıl Çalışır ?

Bir radyo stüdyosunda mikrofonlar, kaydedilen sesin elektronik bir kopyasını yapar. Buna ses sinyali adı verilir. Ses sinyali, taşıyıcı sinyal adı verilen daha güçlü bir sinyal ile birleştirilir. Birleşik sinyal bir ileticiye gönderilir. Bu, sinyalleri radyo dalgaları olarak ileten uzun bir antendir. Radyo dalgaları, havadan radyo alıcınıza gelir. Burada kip çözücü (demodülatör) adı verilen bir elektrik devresi, dalgaları orijinal sese dönüştürür. 

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.