Neptün

Neptün'ün hava durumu her zaman rüzgarlıdır. Tüm gezegen, Dünya'daki tüm rüzgarlardan çok daha hızlı esen rüzgar fırtınalarına maruz kalır. 

Neptün

Güneş'e en uzak gezegen olan Neptün, Uranüs'le aynı büyüklüktedir ve oldukça ona benzer. Ancak Neptün'ün atmosferinde Uranüs'ten daha çok olay meydana gelir. Atmosferde, fırtınalı karanlık noktalar belirir. Bulut kümeleri ve kuşakları, sürekli değişim halindedir. Her iki gezegen de atmosferindeki metan gazından dolayı mavi görünür. 

Neptün, 1846'da Berlin Gözlem Evi'nde Johann Galle tarafından keşfedilmiştir. Matematikçiler, gezegenin yer çekiminin Uranüs'ün hareketlerini etkilemesi sonucu yerini tahmin etmişlerdir. Voyager 2 uzay mekiği, Neptün'ün birçok karanlık ve dar halkasının olduğunu keşfetmiştir. 

Triton 

Neptün'ün yörüngesinde toplam 14 uydu vardır. Bunların en büyüğü olan Triton'un çapı, Ay'ın beşte dördü kadardır (2705 km). Uydunun üçte ikisi karanlıktır, ancak yüzey katmanı buzla kaplıdır. Eksi 236 °C'de bugüne kadarki en soğuk yer olarak kayda geçmiştir. Daha çok azottan oluşan ince bir atmosferi vardır. 

Triton'un buzlu kabuğu Güneş tarafından ısıtılır. Yüzeydeki buzlar, donmuş nitrojen gazından oluşmuş parçalardır. Yukarı doğru 8 km'ye ulaşan gayzer patlamaları meydana getirir. Gazla taşınan partiküller, rüzgara karışır ve sonra yüzeyde koyu renkli izler bırakır. 

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.