Nebulalar Ve Kümeler

Parıldayan yıldız öbekleri, pembe ve mavi bulutlar Samanyolu'nda güzel şekiller oluşturur. Bu nebula ve kümeleri gökyüzündeki en güzel görüntülerdir. 

Nebulalar Ve Kümeler

Yıldızlar arasında ve bazı yıldızların çevresinde toplanmış bulutlara nebula adı verilir. Eğer parlak bir yıldız varsa yakınında mutlaka parlak nebulalar ışıldıyordur. Yıldızların mor ötesi ışıkları, gazların kendi ışıkları ile parıldamalarını sağlar. Toz bulutları ise yıldızların ışığını yansıttıkları için parıldarlar. 

Karanlık nebulalar dışarı ışık vermezler. Bunlardan dolayı yıldız veya uzaklarda parlayan gazların gölgesi gibi görünürler. Yine de kızıl ötesi ışınlar ya da radyo dalgaları karanlık nebulaların içinden geçerek Dünya'daki teleskoplara ulaşabilir. 

Yıldızların Doğum Yeri 

Karanlık nebulalar içinde yeni yıldızlar doğar. Büyük yeni yıldızların etrafa yaydığı güçlü radyasyon, nebulada baloncuklar oluşmasına ve gazın dışarı sızmasına neden olur. Gazın çoğu pembe renkte parlayan hidrojendir.

Parlak nebulalarda her zaman yeni doğmuş bir bebek yıldız olur. Yeni oluşmuş yıldız öbekleri çoğunlukla parlak nebulaların tam merkezinde görülür. Bunlara açık yıldız kümesi adı verilir. Bazıları yüzlerce hatta binlerce yıldız barındırırlar. 

Gezegensi Nebulalar 

Orta boy ya da küçük bir yıldız enerjisini tükettiğinde genleşir ve dıştaki gaz katmanları uzaya sızar. Bu tür nebulalara gezegensi nebulalar denir. İsmin, gezegenlerle bir ilgisi yoktur. Bu ad, Sir William Herschel tarafından ve görüntü gezegenleri hatırlattığı için konulmuştur. 

Yıldız Kümeleri 

Yeni yıldızın çevresindeki gaz kümesi bir süre sonra uzaya sızar. Bu nedenle açık yıldız kümelerinin çoğunun çevresinde nebula bulunmaz. Açık bir kümede bulunan yıldızlar ayrılabilir. Gökyüzünde gördüğümüz yıldızların çoğu artık küme halinde değildir. 

Boğa Takımyıldızı'ndaki yıldız kümelerinden biri Ülker'dir (Yedi Kardeş, Süreyya). Çıplak gözle görülebilir. Bu küme 50 milyon yıl önce oluşmuştur (Dünya'daki dinozorların soyu tükenmeden önce). Ülker kümesinin yıldızları, doğdukları buluttan uzaklaşmış ve bir başka bulutun içine girmişlerdir. 

Açık kümeler gibi küresel küme olarak bilinen bir başka çeşit yıldız kümesi daha vardır. Küre şekilli kümede tek bir bölgede toplanmış yüz binlerce yıldız bulunur. Galaksimiz Samanyolu'ndaki, tüm küresel yıldız kümeleri çok yaşlıdır. Birçoğunda Güneş'ten iki kat yaşlı olan 10 milyar yaşında yıldızlar bulunur. 

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.