Mikrofonlar Ve Hoparlörler

Söylediklerinize dikkat edin ! Gizli görevliler çok uzak mesafelerden söylediklerinizi duyabilecekleri özel mikrofonlar kullanırlar. Bu mikrofonlarla uzak mesafelerden kuşların ötüşünü kaydedebilirler. Kaydedilen ses hoparlörden dinlenebilir. 

Mikrofonlar Ve Hoparlörler

Mikrofonlar sesleri elektrik sinyallerine dönüştürür. Hoparlörler ise bunun tam tersini yapar. Elektrik sinyallerini seslere dönüştürürler. 

Titreşme İsteği 

Ses, titreşimler halinde ortaya çıkar. Bu titreşimler havaya yayılır ve ses dalgaları meydana getirirler. Mikrofonların ses dalgaları ile titreşebilen hareketli bir parçaları vardır. Bu genellikler diyafram adı verilen ince bir levhadır. Değişik mikrofon türleri diyaframdaki titreşimleri elektrik sinyaline çevirmekte değişik yöntemler kullanır.

Hoparlörlerde, elektrik sinyalleri koniler aracılığıyla titreşimlere dönüştürülür. Hoparlörlerin çoğunda titreşen konik parçalar vardır. Telefon hoparlöründe ise konik malzeme yerine metal bir diyafram bulunur. 

Mikrofon Ve Hoparlörlerin Kullanılması 

Mikrofon ve hoparlörlerin birçok kullanım alanı vardır. İşitme cihazları sesleri toplamak için küçük bir mikrofon kullanır. Sesler, yükseltilerek kulakta bulunan  hoparlörden dışarı verilir. Mikrofon ve hoparlörler ayrıca müzik konserlerinde kullanılır ve her TV'de bir hoparlör bulunur. Telefon ve bilgisayarların çoğunda mikrofon ve hoparlör vardır. 

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.