Meteorlar Ve Gök Taşları

Dünya sürekli uzaydan gelen kaya parçaları ve toz saldırısına uğrar. Karanlık bir gecede atmosfere giren toz tanecikleri yandığında bir ya da iki dakika süreyle gökyüzünde parlak bir ışık demeti görürsünüz. 

Meteorlar Ve Gök Taşları

Kuyruklu yıldızın çekiminden kurtulan tozlar Güneş'in çevresinde dolanır.Dünya zaman zaman bu akıntıların içinden geçer ve gök taşı yağmurları oluşur (buna yıldız kayması da denir). Örneğin 2004 Mayısında gerçekleşen Eta Aquarid gök taşı yağmuru, 1986 yılında geçen Halley kuyruklu yıldızının tozlarından kaynaklanmıştır. Bunun gibi gök taşı yağmurları herhangi bir gece, herhangi bir yerden gözlemlenebilir. 

Gök taşları ve tozlar atmosfere girdiğinde, yerden yaklaşık 100 km yüksekte yanmaya başlar. Yine de her yıl çok fazla uzay tozu yanmadan Dünya yüzeyine düşer. 

Gök Taşları 

Bazen büyük gök taşları yeryüzüne ulaşmayı başarır. Bunlardan bazıları taş, bazıları metal, bazıları da ikisinin karışımından oluşur. Gök taşları Dünya'ya fazla düşmez. Geçmişte Dünya'ya düşmüş birçok gök taşı Antarktika buzullarından çıkarılmıştır. 

Dikkatli incelemeler gök taşlarının çoğunun asteroit kümelerinden geldiklerini, ancak bazılarının Mars ya da Ay yüzeyinde bulunan kayalardan koptukları ortaya çıkarmıştır. 

Arizona'daki (ABD) bu krater, 40 m genişliğindeki bir gök taşının 50.000 yıl önce Dünya'ya düşmesi ile meydana gelmiştir. Kraterin eni 1,2 km, derinliği 200 m'dir.

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.