Merkür

Atmosferi olmayan Merkür, Güneş'in tüm etkilerine açıktır. Sıcaklık, kayalık yüzeyini kavurur ve ısı 450 °C 'ye  (kurşunu eritebilecek dereceye) kadar ulaşır. Merkür, Güneş'e en yakın gezegendir. Bu nedenle Güneş battığında ısıda büyük değişmeler olur. 

Merkür

Merkür'deki ısı değişimi Güneş Sistemi'ndeki diğer gezegenlerden daha fazladır. Isıyı tutmak için, gerekli atmosfer olmadığından geceleri yüzey - 180 °C 'ye kadar soğur. Merkür'ün Güneş'in aksindeki kutup kraterlerinde buzlar vardır. 

Merkür, Güneş çevresini 88 günde, kendi çevresinde çok yavaş dönmesi Güneş'in görünürlüğünü arttırmaktadır. Merkür'ün herhangi bir noktasında Güneş'in doğuşu ve batışı arasında geçen süre 176 gündür. 

Saklambaç 

Merkür, oldukça zor gözlemlenen bir gezegendir. Parlaktır ve genellikle Güneş'e yakın durur. Ancak birkaç haftada bir toz ve gazların arasında görülebilecek şekilde Güneş'in hüzmesinden ayrılır. Teleskop yardımıyla Merkür, yarım ay ya da hilal şeklinde göze çarpar. Bu değişik şekilleri görmemizin nedeni Merkür'ün Güneş'e Dünya'dan daha yakın olmasıdır. 

Tahrip Edilmiş Bir Yüzey 

Merkür, yüzeyine düşen binlerce göktaşı nedeniyle kraterlerle kaplıdır. 100 km çapındaki bir taşın etkisi ile Caloris Çukuru oluşmuştur. Birçok sıradağ ile çevrili ve bir kısmı dolmuş olan çukur 1300 km derinliğe sahiptir.

Yüzeyde 3000 m yüksekliğe ulaşan yamaçlar bulunur. Merkür 3 milyar yıl önce soğumasını ve küçülmesini tamamlamıştır. Merkür'ün kayalık katmanı Dünya'nınkinden çok daha incedir. Büyük demir çekirdeğinin çevresinde 1900 km kalınlığa sahiptir. 

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.