Mars

Her yerinde ufka doğru kasvetli bir çöl manzarası uzanır. Pas renkli bir çok tepeyle doludur, ancak hayat yoktur. Bu tanım Dünya'daki herhangi bir yere ait sanılabilirdi, ancak burası Mars'tır. 

Mars


Mars, Güneş'e dördüncü uzak gezegendir. Geceleri gökyüzünde görülebilir, her iki yılda bir kere birkaç haftalığına turuncu kırmızı arası bir renkte gökte parıldar. Dünya'ya en çok benzeyen gezegendir.Kutup daireleri mevsimlere göre genişler ve daralır. Atmosfer ve hava olayları vardır. Sabahları sis oluşur ve bazen bulutlar dağların doruklarında toplanır. Güçlü rüzgarlar büyük toz fırtınaları oluşturur. 

Ancak Mars yaşam için uygun değildir. Atmosferi daha çok karbondioksitten oluşur ve çok incedir. Dünya'nın atmosferi Mars'ın atmosferinden 100 kat daha kalındır. Yazın öğleden sonra hava sıcaklığı 20 °C ulaşabilir, ancak sıcaklık genellikle -23 °C ortalama ile seyreder. 

Böyle bir ortamda su hemen buharlaşır. Ancak yine de kayaların altında ve Kuzey Kutbu'nda kalıcı buz kütleleri bulunur. Kutup bölgelerinde meydana gelen don, kuru buz adı verilen katı karbondioksidi meydana getirir. 

Mars Tarihi 

Mars, bir milyar yıl önce çok farklı bir gezegendi. O zamanlar Mars'ın aktif volkanları, daha kalın bir atmosferi ve akarsuları vardı. Kıvrımlı ve uzun vadiler, akıntılarla bölünürdü. Büyük seller toprağın bir kısmını aşındırarak kayaları sürükledi. 

Mars'ın kuzey yarım küresinde çok sayıda büyük volkan vardı. Artık bu volkanların hiçbiri aktif değildir. Olimpus Dağı Güneş Sistemi'ndeki en büyük dağdır. 

Kanyonlar Ve Kraterler 

Mariner Vadileri adı verilen büyük bir kanyon sistemi, Ekvator yakınında 5000 km boyunca uzanır. Bu yarıklar ortalama 6 km derinliğe sahiptir. Yarıklar, volkan patlamaları yüzeyin büyük kısmını yukarı ittiğinde meydana gelmiştir. Mariner Vadileri, daha yumuşak kayaların çatlama sırasında altta kalmaları ile oluşmuştur. 

Mars Yüzeyinde birçok krater vardır ve çoğu güney yarım kürededir. Kuzeydeki kraterler lavlarla kaplıdır. 

Hayat Var Mı ? 

Uzun bir zaman boyunca insanlar Mars'ta hayat olabileceğine inandılar. Ancak 1960'larda astronomlar burada yaşam için gerekli olan sıvı halde su bulunmasının imkansız olduğunu keşfettiler. Mars'ta hayat olsaydı daha sıcak ve nemli zamanlardan kalma fosillere rastlamamız gerekirdi. 

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.