Manyetizma Ve Elektromanyetizma

Manyetizma olmasaydı bugün bildiğimiz şeylerin hiçbiri var olamazdı. Örneğin evinizdeki tüm elektrikli aletleri çalıştıran elektrik, elektrik akımı oluşturmak için devasa mıknatıslar kullanan jeneratörlerden gelir. Ayrıca televizyondaki her bir piksel TV tüpünün içinde bulunan mıknatıslar sayesinde saniyede birçok kez değiştirilir ve hareket illüzyonu sağlanır. 

Manyetizma Ve Elektromanyetizma

Manyetizma doğada bulunan ve binlerce yıldır varlığından haberdar olunan bir kuvvettir. Bilim adamları nasıl meydana geldiğini keşfetmeden önce sihirli bir güç olduğu sanılmıştır. Manyetizma elektrikle yakından ilgilidir ve bizim için çok önemlidir. 

Hem İtici Hem Çekici 

Bir mıknatıs diğer objeleri çekebilir ve diğer mıknatısları temas olmadan itebilir. Tüm mıknatıslar manyetizmalarının hissedilebileceği manyetik bir alan içinde bulunur. Bu alan, mıknatısın kuzey ve güney kutbu olarak bilinen noktalarında en yoğun halini alır. Çubuk şeklinde bir mıknatısla kutuplar iki uçtadır. 

Mıknatıslar sadece manyetik materyal ihtiva eden şeyleri çekebilir. Demir, manyetik bir materyaldir. Manyetit, içeriğinde demir yönünden zengin kayalar bulunan doğal mıknatıslardandır. Diğer manyetik materyaller nikel ve kobalt ihtiva eder. Bir materyale manyetiklik özelliği kazandıran elektronlarının (atomlarının içerisindeki küçük partiküller) düzenidir. 

Elbette mıknatısların en yaygın olarak kullanıldıkları eşya pusulalardır.Pusula ibreleri her zaman kuzeyi gösterir. Peki neden? 

Bu sorunun cevabını 1600'de İngiliz bilim adamı William Gilbert bulmuştur. Kendisi pusula ibresinin aslında bir mıknatıs olduğunu ve dünyanın, biri Kuzey Kutbu'nun diğeri de Güney Kutbu'nun yakınındaki iki kutuptan meydana gelen bir manyetik alanı bulunduğunu keşfetmiştir. 

Elektrik Oyunu 

Manyetizma, elektronların davranışına bağlı olduğundan elektrik ve manyetizma arasında güçlü bir bağ vardır. Bunun ilk farkına varan bilim adamı 1820'de Danimarkalı Hans Christian Qersted olmuştur. Bir kablodan geçen akımın yakındaki mıknatıs ile ibresini hareket ettirdiğini görmüştür. 

Daha sonra Fransa'da Andre Ampere, kablolardaki elektrik akımlarının tıpkı mıknatıslar gibi birbirini çekip itebildiğini fark etmiştir. 

Günümüzde bütün bu prensipler, elektromıknatıs adı verilen güçlü bir mıknatıs adı verilen güçlü bir mıknatıs tipinin yapımında kullanılır. Bir elektromıknatıs, genellikle demir bir merkeze sarılı bir tel bobininden geçirilen elektrik akımı ile elde edilir. Akım kapatıldığında elektromıknatıs manyetizmasını kaybeder. Elektromıknatıslar jeneratör ve motor gibi elektrikli makinelerde kullanılır. Evlerdeki kapı zillerinde çok küçük elektromıknatıslar vardır. 

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.