Kuyruklu Yıldız Nedir ? Kuyruklu Yıldızın Bölümleri Nelerdir ?

Gece gökyüzünde hiçbir şey parlak bir kuyruklu yıldız kadar etkileyici değildir. Tarihte sık sık ve uyarı vermeden gelen kuyruklu yıldızlar, korku ve endişeye yol açar. 

Kuyruklu yıldızlar göz alıcı görünselerde çok az materyal içerirler. Dünya, belirgin bir etki olmaksızın kuyruklu yıldızın kuyruğundan geçmiştir. Sadece kuyruklu yıldızın çekirdeği buz ve toz karışımından oluşan katı bir maddedir. Giotto uzay aracından çekilen fotoğraf Halley kuyruklu yıldızının çekirdeğinin 10 km uzunluğunda olduğunu göstermiştir. 

Kuyruklu Yıldız Nedir ? Kuyruklu Yıldızın Bölümleri Nelerdir ?

Milyarlarca kuyruklu yıldız çekirdeği Güneş Sistemi çevresinde dolaşmaktadır. Birkaçının yörüngesi Güneş Sistemi'nden geçer. Genellikle Güneş'in çevresinden dolaşıp binlerce yıl sonra geri dönmek üzere dış uzaya çıkarlar. Fakat bazıları Jüpiter'in güçlü yer çekimine kapılır ve yörüngelerini değiştirir. Güneş'e daha yakın dururlar ve düzenli olarak birkaç yılda bir görünürler. 

Kuyruklu Yıldızın Bölümleri 

Kuyruklu yıldızlar Güneş'e çok yaklaştıklarında koma adı verilen büyük bir gaz ve toz bulutu çekirdekten kopar. Güneş'ten gelen toz ve gazlar kuyruklu yıldızdan ayrılan toz ve gazlarla birlikte iki ayrı kuyruk oluşturur. Kuyruklar milyonlarca kilometre uzayabilir. Toz kuyruklar Güneş ışığı yansımasıyla parlar. 

  • Hale-Bopp kuyruklu yıldızı 1997 yılında insanlar tarafından da görülebilen garip bir parlaklığa sahipti. Gazdan oluşan solgun mavi kuyruğu Güneş ışınları nedeniyle bu denli garip parlamaktaydı. 
  • Edmond Halley (1656-1742), bir kuyruklu yıldızın yolunu hesaplayıp bir daha ne zaman görüneceğini tahmin eden ilk kişidir. Halley kuyruklu yıldızına, onu keşfetmediği halde adı verilmiştir.  Tarihi kayıtlar, Halley kuyruklu yıldızının 2000 yıldır gözlendiğini göstermiştir.

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.