Kuvvet Nedir ?

Uçağı yerden kaldıran ve havada ilerlemesini sağlayan nedir? 

Motor, uçağı ileriye doğru iter ve kanatların altına giren havanın kaldırma kuvveti uçağın havalanmasını sağlar. Kuvvet her zaman ve her yerde vardır. Bazıları çok güçlüdür, bazıları hissedemeyeceğimiz kadar zayıftır. 

Kuvvet Nedir ?

Kuvvet, itme ya da çekmedir. Kitabı açtığımızda ya da topa vurduğumuzda kuvvet uygulamış olursunuz. Nesnelerin hızlanması, yavaşlaması, durması ve yön değiştirmesi gibi hareketlerinin nedeni kuvvettir. 

Hareketsiz nesneleri etkileyen kuvvetler de vardır. Binalardaki tüm zeminler, duvarlar ve kirişler birbirlerini iter ya da çeker. Bu kuvvetlerin birbirini dengelemesi gerekir. Eğer böyle olmasaydı bina hareket eder ya da çökerdi. 

Kuvvetin Kaynakları 

Kuvvet kaynakları insan ve hayvanlarda kaslardır; kol, bacak ve vücudun diğer bölümlerini hareket ettirmek için kuvvet üretirler. Makinelerin kuvvet üretmek için motorları vardır. Mıknatıslar oluşturdukları manyetik alanlara giren metallere kuvvet uygularlar. Yaylar (zemberekler) kurmalı saat ya da oyuncak fare gibi makineleri çalıştırırlar. Bir yayı kurduğunuzda yayın esnekliğini sıkıştırarak kuvvet depolamış olursunuz. Bu, saatin kollarının hareket etmesini, oyuncak farenin ilerlemesini sağlar. 

Durağan Nesnelere Kuvvet Uyguladığınızda Ne Olur ? 

Nesne şeklini değiştirerek buna uyum sağlar. Küçülebilir, büyüyebilir, kıvrılabilir, bükülebilir hatta kopabilir. Lastik bir bandı çekerseniz esneyecektir. Fakat birçok nesne göremeyeceğiniz kadar az şekil değiştirir.

Kuvvetin Temeli 

Var olan her şey, atom adı verilen küçük parçacıklardan ya da moleküllerin meydana getirdiği atom gruplarından oluşur. Bu parçacıklar arasındaki kuvvetler onları bir arada tutar. Bu iç kuvvet, çelik gibi sert cisimlerde güçlü, sıvılarda ve gazlarda zayıftır. Çünkü gaz ve sıvılardaki iç kuvvet zayıftır. Parçacıklar daha fazla hareket eder ve kolayca yer değiştirir. 

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.