Konuşma Yeteneği Ve Dil

Okulun uzun bahçesinde çevreyi dinleyerek bir yürüyüş yapın; arkadaşlarınızın iletişim kurmak için birbirleriyle nasıl konuştuklarını dinleyin. Konuşma yetisi iletişim kurmanın çok iyi bir yoludur. Konuşurken ses tellerimiz hızla büzülür ve genişler. Ağzımızın şekli değişir. Dilimizi, dudaklarımızı ve dişlerimizi hızla oynatırız. Tüm bunları yapmayı yaşamımızın ilk yıllarında öğreniriz. 

Konuşma Yeteneği Ve Dil


Beynimizin sol kısmındaki konuşma merkezi dilimizi kontrol eder. Beyin, sadece konuşulan kelimeleri tanımakla kalmaz, aynı zamanda ses tonundan konuşan kişiyi de ayırt edebilir. 

İlk kelimeler 

Bilim adamları insanların dil öğrenme yetisi ile birlikte doğduklarına inanırlar. Bebekler çevrelerinden duydukları sesleri taklit etmeye çalışırlar. Büyüdükçe, duydukları kelimeleri doğru söylemeye ve bu kelimeleri birleştirmeye başlarlar. Bir çocuğun konuşacağı ilk dil,çevresindeki insanların konuştuğu dil olacaktır. 

Dil bilgisi, kelimelerin bir anlam ifade edecek şekilde bir araya getirilmesi için düzenlene  kurallardır. Uzmanlar bile dil bilgisi kurallarının gereklerini tümüyle açıklayamazlar, ama yine de üç yaşına gelen çoğu çocuk doğru cümlelerle konuşabilir. Büyüdükçe dilimizi daha karmaşık fikirleri anlatmak için kullanırız. 

Vücut Dili 

Sesimizle olduğu gibi aynı zamanda vücudumuzu ve ellerimizi kullanarak da iletişim kurarız. Birinin yüzüne bakarak onun sinirli, kafası karışık ya da şaşırmış olduğunu kolaylıkla anlayabiliriz. Başımızı sallamak, göz kırpmak gibi bazı jestler kelimelerin yerini alabilmektedir. 

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.