Kolesterol Gerçekleri

Bir şehir efsanesi : Kolesterol Kötüdür. Kolesterol molekülü beynin ayakta kalması için olmazsa olmazımızdır.

  • Nöronların işlevini yerine getirebilmesi için gereklidir.
  • Vücut için mükemmel bir antioksidandır.
  • D vitamini ve steroidal moleküllerin sentezinde kullanılır.
  • Hücre zarı oluşumunda temel yapı taşıdır.

Kolesterol Gerçekleri
   

LDL : Düşük yoğunluklu lipoprotein

HDL : Yüksek yoğunluklu lipoproteinLDL kötü kolesterol , HDL ise iyi kolesterol olarak bilinir ; ancak bu iki molekül de aslında kolesterol molekülü değildir.Bu iki molekülü de iyi-kötü olarak değerlendirmek de tamamen yanlıştır.İki molekül de vücutta farklı görevleri olan protein yapılı taşıyıcı moleküllerdir.LDL molekülü vücuda dışarıdan yeterli miktarda doymuş yağ alınmadığında kullanılamaz hale gelir ve vücutta glikoz(şeker) molekülü [ Yüksek karbonhidrat Düşük yağlı diyetler intihardır ! ] tarafından okside olur.Asıl kötü olan şey LDL değil OKSİDE LDL molekülüdür!


Oksitlenmiş LDL molekülü vücutta serbest radikal oluşumuna ve damarlarda fagosite (parçalanma) edilip zaman içerisinde birikerek ateroskleroz ( damar sertliği ) oluşumuna neden olur.

Kolesterolün %75 i vücutta üretilir , % 25 lik kısım ise beslenme ile dışarıdan alınır.DİPNOT : Görseldeki ”LDL Kolesterol” molekülü  okside haldedir.

Kolesterol Neden Yükselir ?

Bu durumun sebebi beslenme ile yeterli miktarda kolesterol (sağlıklı doymuş yağlar : Hayvan iç yağı, kuyruk yağı, tereyağı , yumurta sarısı vs.) alınmadığında vücutta LDL molekülleri ( Kandaki kolesterolü nöronlara taşıyan taşıyıcı molekül ) küçülerek hücre içine giremeyecek şekilde bozulur ve Karaciğer alarma geçerek vücuttaki kolesterol yetersizliğinin karbonhidratlardan kolesterol üretilerek giderilmesine yardımcı olan HMG-CoA Redüktazı üretmeye başlar ve vücut kolesterol seviyeleri yükselir.
Sağlıklı beslenme ile vücuda yeterince alınmayan kolesterol daha sonrasında vücut içinde kolesterolün yükselmesine sebep olur.YA SONRA ?

Hemen statin grubu (Lipit düşürücü) ilaçlar kullanmaya başlarsınız.

Statinler

Kolesterol düşürücü ilaçlardır.İnflamasyon azaltıcı etkisi de vardır ; ancak hem daha ucuz hem de yan etkisiz inflamasyon azaltıcı takviyeler ( D vitamini , Omega-3 ) varken neden yan etkilere boğulasınız ki ?

Yan Etkileri

Araştırmalar Ve Çarpıcı Sonuçları

Araştırma 1

Farklı ülkelerde , farklı etnik gruplarla yapılan birçok çalışma kan kolesterol seviyeleri ile koroner kalp hastalığı (KKH) arasında ilişki bulunmadığını göstermiştir.

Bu araştırmaların bir kısmı kan kolesterol düzeyleri yüksek olanlarda koroner kalp hastalığına yakalanma sıklığının azaldığını , yaşam süresinin daha uzun olduğunu göstermiştir.


Asıl yapılması gerekilen LDL düzeylerini düşürmek değil , onun okside olmasına neden olan riskleri ortadan kaldırmaktır.

Araştırma 2

Yüksek kolesterol düzeylerinin amyotrofik lateral sklerozdan ( ALS ) koruyucu etkiye sahip olduğu bulunmuştur.(Neurology dergisi 2008)
ALS ye yakalanan hastalardan kolesterolü yüksek olan bireylerin düşük olan bireylere göre ortalama olarak 1 yıl daha fazla yaşadığı saptanmıştır.

Bilimsel GelişmelerHiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.