Jet Motorları Nasıl Çalışır ?

Sadece iki yüzyıl önce en yakınınızdaki şehre ulaşmanız bir gün sürüyordu. En hızlı uzak yol arabalarıyla bile günde 300 km yol katetmek mümkün değildi. Günümüzde bu mesafe uçakla 20 dakikada alınabiliyor. Artık dünyadaki tüm şehirlere 24 saatten daha kısa sürede ulaşılabiliyor. 

Jet Motorları Nasıl Çalışır ?

Uçakların çoğu saatte 1000 km hızla yol alır. Süpersonik uçaklar ise bu hızın üç katına ulaşabilirler. Jet motorları ekonomik ve süratli yolculuklara imkan tanımaktadır. Hafif olmalarına rağmen yüksek bir güce sahiptirler. 

Jet Motorları Nasıl Çalışır ? 

Başlıca üç tip jet motoru vardır. Turbo jet, turbo fan ve turbo pervane. Turbo jet motoru, temel modeldir. Önden havayı içeri çeker, havayı ısıtmak için yakıtı ateşler ve motorun arkasından sıcak gazı dışarı iter. Motorun içinde gerçekleşen yanmanın ürettiği sıcak gaz, uçağı büyük bir güçle iter. 

Günümüzde uçakların çoğunda turbo fanlar kullanılır. Turbo fanlarda motorun çevresinde bir dış kaplama bulunur. Turbo fan motorları daha çok güç üretir, çünkü daha fazla hava alabilir. Ayrıca motorun çevresindeki kaplama daha az ses çıkmasını sağlar. Turbo pervaneler genellikle helikopterde kullanılır. Türbin, motorlara bağlı şaftı döndürür.

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.