İnsan Evrende Teknolojik Olarak Gelişmiş Tek Medeniyet Midir?

Samanyolu Galaksimizde yaklaşık olarak 400 milyar yıldız, bu yıldız sistemlerinin çoğunda 3 dünya benzeri gezegen ve tüm evrende yaklaşık 2 Trilyon galaksinin olabileceği göz önüne alındığında akıllı yaşamın kaçınılmaz olduğu görülüyor. Ancak sezgilerimiz bizi saptırabilir; hislerimiz bilimin yerini alamaz.

İnsan Evrende Teknolojik Olarak Gelişmiş Tek Medeniyet Midir?

Evrenin büyüklüğü, denklemlerin getirdiği bilinmeyenler, evrimin diğer gezegenlerde tam olarak gelişip gelişmediği gibi faktörler diğer gezegenlerdeki yaşam varsayımlarımız bizleri şüpheye düşürüyor. Akıllı ve teknolojik açıdan gelişmiş dünya dışı yaşam biçimleri astronomik rakamlar baz alındığında evrende tek olmadığımızı gösteriyor.

1961’de ünlü bilim adamı Frank Drake, evrende kaç tane uzay medeniyetinin olduğunu tahmin etmek için ilk denklemi ortaya attı. Günümüzde hem galaksimizde hem de gözlemlenebilir evrenimizde, kaç tane teknolojik açıdan gelişmiş yabancı türün olduğunu araştırdı. Denklemine göre 2400 adet zeki yaşam bulunduran gezegen olması gerekiyordu. Son 55 yıldaki teknolojide çok ilerlememiz, bir zamanlar varsayımla tahmin edebileceğimiz bu miktarın çok üzerinde çıkabilir.

Günümüzde Evrenin büyüklüğü hakkındaki anlayışımız çarpıcı bir biçimde arttı. Elektromanyetik dalga boyları, uzaya dayalı teleskop ve uydu gözlemlerimiz sayesinde, evrenin ne kadar büyük olduğunun ve içinde kaç galaksinin bulunduğunun bilincindeyiz. Yıldız oluşumu konusunda daha iyi bir anlayışa sahibiz ve bu yüzden derin uzayın büyük uçurumlarına baktığımızda, hem kozmik tarihini hem evrende kaç tane yıldız olduğunu hesaplayabiliyoruz. 

Büyük patlamadan beri evrendeki gök cisimleri sayısı gitgide arttı. Bu yıldızların kaç tanesinin etrafında gezegenler olduğunu, bu gezegenlerin hangilerinin kayalık ve kendi atmosferlerine sahip olabileceğini hep merak ettik. Kaç tanesinin yıldızları ile aralarında olan mesafelere bakıp sıvı halde su bulundurabileceğini düşündük. Bunların hepsi gelecek nesillerimiz ve merak ettiğimiz içindi. 

Dolayısıyla Bilimsel Gelişmeler okurlarına net olarak bu bilgiyi verebiliriz ;

Şuan ki bilgilerimizle Dünya benzeri gezegen sayısı 10 22 den fazla.

Sevgilerle 
Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.