Hayvanlar Kış Uykusuna Neden Yatar?

Genellikle soğuk bölgelerde yaşayan hayvanlar kışın besin bulamadığı için açlığa ve soğuğa karşı kış uykusuna yatmaktadır. 

Hayvanlar Kış Uykusuna Neden Yatar?

Aylarca süren bu uyku halinde hayvanların metabolizma hızı ve organlarının çalışma hızı çok fazla düşmektedir. Tabi düşüşten kaynaklı olarak hayvanlar vücut ağırlığının belli bir kısmını kaybeder. Uykudan uyandığında ise bu kaybedilen ağırlığı çabucak geri almaktadır. 

Ayrıca kış uykusuna yatmadan önce hayvanlar bolca yağ depolar besin ve su ihtiyacı bu yağlardan sağlanır.Memeli hayvanlarda bu uyku hali 5 ila 7 ay arasında değişmektedir. 

Herkesin kış uykusu dendiğinde aklına ayılar gelir fakat ayılar diğer kış uykusuna yatan hayvanlar gibi sürekli uyumazlar. Erkek ayılar acıktıkları zaman kış uykusundan uyanır ve avlanır. Karnı doyduğunda ise tekrar yatar. Buna nazaran dişi ayılar doğum yapacakları zaman uyanır ve yavrularını aç bırakmamak için geri uyumazlar. 

Kış uykusunun bir benzeri de çok sıcak olan çöllerde yaz uykusu olarak geçer. Çok sıcakta besin bulamayan hayvanlar açlık ve sıcakla mücadele edebilmek için yaz uykusuna yatarlar. 

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.