Cam Nasıl oluşur ? Özel Cam Nedir ?

Biraz kum ve biraz kireç taşı, yani toprağın en temel iki malzemesini alın. Biraz sodyum karbonat ekleyip karışımı 1500 ° C'de eriyik olana kadar ısıtın ve soğumaya bırakın. Madde şeffaflaşır ve cama dönüşür. 

Cam Nasıl oluşur ? Özel Cam Nedir ?


Cam en dikkate değer malzemelerden biridir. Sadece şeffaf değildir, aynı zamanda su geçirmez, paslanmaz ve çürümez. Tüm kimyasallara karşı dirençlidir ve kolay temizlenir. Kolay şekil alır. Cam, elyaf ve plastiği güçlendirmede yaygın olarak kullanılır. 

Cam elyafıyla yapılan fiber optikler telefon ve internet hatlarında kullanılır. Cam yapımında temel malzeme kum ve silistir. Eğer eritilip soğutulursa cama dönüşürler. Eritme, diğer maddeler de eklenerek belli bir derecede yapılır. Şişe ve pencereler için üretilen camda kireç taşı ve sodyum karbonat kullanılır. 

Özel Camlar 

Çok özel nitelikte cam üretmek için cama farklı maddeler eklenir. Kurşun oksit eklenerek, kurşun ya da kristal cam elde edilir. Bu işlem cama olağanüstü bir parlaklık kazandırır ve cam kesildiğinde elmas gibi parlar. Yüksek kurşun içerikli cam, nükleer içerikli endüstrilerde kullanılır, çünkü radyasyonu engeller. 

Cam ısıtıldığında hızla genişler. Soğuk cam şişeye, kaynar su dökerseniz ani genişleme şişeyi çatlatır ya da kırar. Cam yaparken bor eklerseniz cam genişlemez ve kırılması güçleşir. Bu tür camlar, mutfak ve laboratuvar gereçlerinin yapımında kullanılır.

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.