Bulutlar Nasıl Ve Neden Oluşur ?

Dünyanın uzaydan görüntüsü sürekli değişir. Girdap gibi dönen beyaz şekiller alttaki okyanus ve karaları bir saklayıp bir açığa çıkararak durmaksızın hareket ederler. Bunlar bulutlardır. 

Bulutlar yağmur damlaları, buz kristalleri, toz parçacıkları ve havadan oluşur. 

Bulutlar Nasıl Ve Neden Oluşur ?

Bulutlar Nasıl Oluşur? 

Dünya atmosferinin alt bölümleri su buharıyla doludur. Havadaki suyu göremeyiz, çünkü gaz halindedir. Bulutlar, su buharı yoğunlaştığında oluşur ve soğuk bir hava katmanına girdiklerinde su damlalarına dönüşürler. Katman çok soğuksa damlalar yerine buz kristalleri oluştururlar. 

Toz, bulut için çok önemli bir maddedir. Havada okyanuslardan tuz ve volkanlardan kül partikülleri karalardan uçuşan toprak ve küçük kaya parçaları, fabrikalardan yükselen kurum vardır. Parçalar su moleküllerini etkiler ve damlacık olarak bir araya getirir. Toz olmasaydı bulutlar şekillenemezdi. 

Bulutlar Neden Oluşur ?

Bulutların oluşmasının temel nedeni havanın soğumasıdır. Sıcak hava, soğuk havadan çok fazla su buharı ihtiva eder. Hava soğuduğunda su buharının bir kısmı yoğunlaşır ve bulutları oluşturur. Bulut oluşmadan önce havanın ne kadar soğuk olması gerektiği havadaki su buharı miktarına bağlıdır. Havada ne kadar az su buharı varsa bulut oluşturmak için o kadar soğuk hava olması gerekir. Bu, soğuk bir günde bulutların gökyüzünün en yüksek bölümünde olmasının nedenidir.

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.