Buhar'ın Gücü

Bizler bir fincan çay ya da kahve yapmak için elektrikli ısıtıcıdaki suyu kaynatırken, elektrik santralleri çok daha fazla suyu kaynatır. Dev buhar türbinleri evinizdeki elektrikli ısıtıcıyı çalıştıran elektriği üretir. Su kaynadığında, büyük miktarda sıcak buhar üretir. 

Buhar'ın Gücü

Bu buharda enerji vardır. Çoğu elektrik santrali suyu kaynatmak için benzin yakar ve sıcak buhar, jeneratörleri çalıştıran dev buhar türbinlerine gider. 

Buhar Türbinleri 

Türbinin içinde merkezi bir milin üzerine sabitlenmiş kanatçıklar bulunur. Buhar, kanatçıkları büyük bir güçle çevirerek mili döndürür. Dönen mil elektrik jeneratörünü çalıştırır ve elektrik kablolar aracılığı ile evlere taşınır. 

Bazı büyük gemiler, gemi pervanesini döndüren buhar türbinleri ile hareket ederler.

Buharlı Trenler 

Eski lokomotiflerdeki buhar makineleri ise pistonlarla çalışır. Kömür kazanı ile elde edilen buhar, çarklar yardımı ile silindirlere gider ve bir silindirin içinde bir pistonu ileri geri hareket ettirir. Piston da bir bağlayıcı mil ile krank milini hareket ettirerek tekerleri döndürür. 

Pistonlu buhar makineleri zamanında fabrika ve gemilerde kullanılmıştır. 

Buhar Gücü 

Buhar makinesi 1769 yılında bir İngiliz mühendis olan James Watt (1736-1819) tarafından güçlü ve etkili bir makine olarak geliştirilmiştir. Watt, 1712 yılında Thomas Newcomen tarafından icat edilen, yavaş ve çok etkin olmayan bir makineyi geliştirmiştir. Bu başarısını onurlandırmak amacıyla güç birimi vat olarak adlandırılmıştır. 

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.