Boyalar Ve Pigmentler

Budist rahipler, rengini safrandan alan parlak portakal rengi cübbeler giyerler. Bu boya, safran çiçeğinin dişicik başından (polen toplayan organ) elde edilir. 1 kg safran boyası yapmak için 150.000 çiçeğe ihtiyaç duyulur.

Boyalar Ve Pigmentler

Safran, doğal boyalardan biridir ve eski zamanlardan beri renk elde etmek için kullanılır. Diğer bitki boyaları, kırmızı ve maviyi taşıyan kırmızı ve mavi bitkilerden gelir. Doğal boyalar hayvanlardan da elde edilir. Örneğin kırmızı, kırmız böceğinden elde edilir. 

Bugün kullanılan birçok boya sentetiktir. Genellikle ham petrolün türevleri olan kimyasallardan elde edilir. Örneğin anilin maddesi birçok boyanın içeriğinde bulunan bir petrol bileşiğidir. Doğal ya da sentetik birçok boyanın molekülü, karbon atomu halkaları içerir. Boyaya rengini veren bu karbon halkalarıdır. 

Hızlı Renkler 

Genellikle sentetik boyaların doğal boyalara göre daha parlak renkleri vardır. Sentetik boyalar renklerini çabuk alır ve kolay kolay salmazlar. Çünkü iplik dokusuna yapışırlar. Bu nedenle kolay kolay renkleri atmaz. 

Doğal boyalar pamuk gibi doğal iplik dokularına yapışmaz. Bu ipliklere, renkleri sabit kılan bir işlem uygulanır. Böylece boya ipliğe işler. 

Pigmentler 

Boyalar suda eriyen maddelerle renklendirilir. Pigmentler, suda ya da diğer çözeltilerde erimeyen renk maddeleridir. Mürekkep, boya ve kozmetik gibi renklendirme malzemelerinde kullanılır. Geleneksel pigmentler metal bileşenler (demir ve titanyum oksit) ve toprak boyası gibi renkleri içerir. Bugün kullanılan pigmentlerin çoğu sentetiktir. 

William Perkin 

İngiliz kimyacı William Perkin (1838-1907) 1856’da anilin kullanarak ilk sentetik boyayı keşfetmiş ve sentetik boya fabrikası kurmuştur. 

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.