Azot (Nitrojen) Nedir ?

Soluduğunuz ciğerlerinize giren havanın çoğu azottur. Havanın sadece beşte biri oksijendir. Vücudunuz soluduğunuz azotu kullanmaz. Bunu sadece nefesle geri verirsiniz. Ancak vücudunuzun bir çok bölümü içinde azot bulunan kimyasal bileşiklerden oluşur. 

Azot (Nitrojen) Nedir ?

Saf azot, zehirsiz bir gazdır. Azot gözle görülmez, kokusuz ve tatsızdır. Oda sıcaklığında diğer kimyasallarla reaksiyona girmez. Ancak diğer elementlerle bir araya gelerek önemli bileşikler meydana getirir. 

Azot Bileşikleri 

Amonyak, azot ve hidrojenden oluşan bir bileşiktir. Fabrikalarda elde edilir. Gübre, patlayıcı ve roket yakıtı yapımında kullanılır. Azot, ayrıca endüstride önemli olan nitrik asit gibi birçok kimyasal türünde bulunur. Motorlu araç egzozlarındaki hava kirliliği yaratan maddelerin başında nitrojen oksit gelir. Canlılarda azot, karbon , oksijen ve hidrojenle karışarak aminoasit adı verilen karmaşık kimyasallar meydana getirir. Aminoasitler değişik şekillerde bağlanarak protein adı verilen çok daha karmaşık kimyasallar oluştururlar. Vücudunuzdaki hücreler proteinlerden oluşur ve proteinler tüm canlılarda çok önemli fonksiyonlara sahiptir.

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.