Ateş Nedir ?

İnsanlar ateş yakmayı 1,5 milyon yıl önce bulmuşlardır. Ateşi önceleri ısınmak, yemek pişirmek ve vahşi hayvanları korkutmak için kullanmışlardır. Sonra kil pişirmek ve metalleri eritmek için ateşi kullanmayı keşfetmişlerdir. 

Ateş Nedir ?

Ateş, ışık yayan ve ısı enerjisi çıkaran hızlı ve sürekli bir yanmanın gerçekleşmesidir.Bir madde yandığında havadaki oksijenle tepkimeye girer. Reaksiyon boyunca maddenin her molekülü dışarı enerji verir ve oksijenle birleşmek için parçalara ayrılır. 

Yanan Yakıtlar 

Ateş yakıtlardan enerji açığa çıkarmak için en basit ve hızlı yoldur. Enerji , kimyasal enerji olarak yakıtlara depolanır. Açığa çıkan enerji yemekleri pişirir, arabaları çalıştırır ve elektriği meydana getirir.

En yaygın yakıtlar hidrokarbonlardır (kömür, gaz, petrol gibi). Bunlar, karbon ve hidrojen bileşimidir. Hidrokarbonlar yandığında geriye karbondioksit ve su kalır. Eğer yeterince oksijen yoksa ateşten karbonmonoksit ve atmosferi kirleten duman açığa çıkar.

Eski Fikirler 

Eskiden insanlar her şeyin dört temel elementten (hava, su, ateş ve toprak) oluştuğuna inanırlardı. Daha sonra bilim adamları yanabilen maddelerin içinde gizemli bir madde olduğunu düşündüler. Bu gizemli maddenin, yandıkça ardında kül bırakarak kurtulduğuna inanılırdı. 2000 yıl önce Fransız kimyacı Antoine Lavoisier bunun yakıtla yeni keşfedilen gaz (oksijen) arasındaki kimyasal tepkime olduğunu göstermiştir.

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.