Arşimet' in Efsanevi İcadı Ve Günümüzdeki Bilimsel Gelişmeler

Arşimet' in Efsanevi İcadı Ve Günümüzdeki Bilimsel Çalışmalar

M.Ö 218 yılın da Arşimet(Archimedes) 70'li yaşlardadır. Sirakazu kralı ölmüş, son savaşta şehir yenilgiye uğramıştır. Romalılar bir ordu ile Sirakazu' ya yöneldiler. Arşimet şehri savunmak için istemeyerekte olsa yardım etmeyi kabul etti.


Arşimet surların arkasına dev mancınıklar yerleştirerek düşman gemilerinin üstüne ağır taşlar yağdırıyordu. Bu icatlar arasında efsanevi bir icadında olduğu ve Roma gemilerini ateşe verdiği söylenir.

Aynalar üçe ayrılmakta: Düz aynalar; görüntüyü gerçeğe yakın bir biçimde geri yansıtırlar.
Küresel aynalar; tümsek ve çukur olmak üzere 2' ye ayrılır. Tümsek aynalar ışığı dağınık yansıtırken, çukur aynalar ışığı odaklayarak tek bir noktaya yansıtır.

Parabolik aynalar; güneş ışığını tek bir nokta üzerinde yoğunlaştırmak amacıyla yapılan özel aynalardır.

Arşimet' in çukur veya parabolik ayna kullanarak icadını yaptığı düşünülmektedir. Hareketli gemilere güneş ışığını aynaların sürekli yansıtarak gemileri yakması hala büyük bir muamma olmakta.

Bu icat büyük bir ayna aracılığıyla güneş ışınlarını gemilerin üstüne yansıtarak gemilere ateşe verdiği söylenmektedir. Bu icat bir efsane olmakta hala benzeri yapılmaya çalışsada henüz yapılamadı.

Arizona Üniversitesi ve Massachussetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları, bu efsanevi aletin benzerini yapmaya çalıştılar.

80 yıllık bir balıkçı teknesine, 28 metrekarelik bronz aynayla önce 45 metreden sonra 22 metreden güneş ışınlarını yansıtarak tekneyi yakmaya çalıştılar.

45 metre uzaktan yapılan deneyde geminin ahşabından duman çıkmış olsada yangın çıkmadı. 22 metre uzaktan yapılan deneyde gemide kendi kendine sönen küçücük bir alev aldı.

Bu denemelerle Arşimet' in efsanevi alev saçan icadının bir benzeri yapılamasada küçücük bir alev çıkarılması başarıldı.

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.