Akıl (Düşünme, Kavrama, Anlama Yetisi)

Akıl (Düşünme, Kavrama, Anlama Yetisi)

Beynimiz akıl almaz derecede karmaşıktır. Bu nedenle insanların, beynin tam olarak nasıl düşündüğü ve öğrendiğini anlayamamalarına şaşmamak gerekir. Beyinde 100 milyardan fazla sinir hücresi bulunur. Her biri diğerine bağlıdır.Hücreler arası iletişim asla kopmaz, her biri saniyede 300 elektrik sinyali gönderir. 

Büyüdükçe ve öğrendikçe, sinir hücreleri arasında yeni bağlantılar oluştuğunu biliyoruz. Bir bağlantıyı ne kadar çok kullanırsak, tekrar o kadar kolaylaşır. Böylece yeni bir yetenek edinmek ya da bir şeyi hatırlamak mümkün olur. Beyniniz yeni bilgiler edindikçe ve yeni yetenekler geliştirdikçe değişime uğrar. 

Öğrenme Ve Hatırlama 

İnsanlar birçok farklı yolla öğrenir ve öğrenme tüm hayat boyunca sürer. Deneme ve yanılma yoluyla öğreniriz. Bebekler ellerine bir çıngırak alarak salladıklarında ses çıkaracağını öğrenirler. Büyüdükçe hangi kutunun bisküvilerle dolu, hangisinin boş olduğunu öğrenmek için aynı yöntemi kullanırız. Ancak tüm sorunlarımız deneme ve yanılma yoluyla çözülüyor olsaydı günlük işlerimiz çok zaman alırdı. Bu nedenle çoğunlukla geçmiş deneyimleri kullanarak öğreniriz. Konuşmayı ve yabancı dilleri de bu yolla öğreniriz. Ayrıca başka insanların deneyimlerini aktardıkları kitapları okuyarak, televizyon programlarını izleyerek ya da İnternet'te sörf yaparak bir çok şey öğrenebiliriz. 

Duygu Ve Heyecanlar 

Sevgi, nefret, kızgınlık , keder gibi duygular çok güçlüdür. Bu duygular beyinde başlar, ancak tüm vücuda etki eder. Kızgın olduğumuz ya da korktuğumuz zaman beynimiz harekete geçmemize yarayacak hormonları salgılar. Endorfinlere vücudun ağrı kesicileri de denilir ve acıyı hissetme biçimimize etki eder. Serotonin heyecanı yatıştırır, sakinleşmemize yardımcı olur. 

Uyku

Bir bebek günde 16 saat, yetişkinler ise 8 saat uyur. Beyniniz farklı bir biçimde olsa da siz uyurken de çalışır. Duygularınızdan olağan mesajları almaya devam etmez, ama rüya görür. REM, sürekli göz hareketidir ve uyuyan kişinin sanki bir şey izliyormuş gibi gözlerini hareket ettirmesine verilen addır. Rüyaların çoğu REM aşamasında görülür.

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.