Ağustos Böceğinin Gerçek Yaşam Öyküsü

Çoğunuz bilir Lafonten' in meşhur hikayesi Ağustos böceği ile Karıncayı. Biri çalışkanlığı, çalışmayı öğretti bize diğeri ise tembelliği, boş vermişliği; bu hikayeden sürekli ders çıkarmamız istendi.Gelelim şimdi hikayedeki ağustos böceğinin gerçek hayatına: 

Ağuston

Ağustos böcekleri, yaşama “Merhaba” diyebilmek için toprağın altında tam on iki yıl boyunca “larva” halinde beklerler. Doğa, her canlıya sürprizler hazırlamaktadır. Ne var ki yıllar boyunca yerin altında bulunduktan sonra “ismini aldıkları ayda” yaşama gelen ağustos böceklerinin sürprizleri trajikomiktir. Çünkü onlar hayatta sadece bir ay kalırlar! 

Artarak devam eden ve yaz gecelerini ikiye bölen çığlıkları... 

Bu imza ise, onların yaşam telaşlarıyla ilgili net bir bilgi verir. Tümü, erkekler tarafından çıkarılan sesler, karşı cinsi etkilemek adına bir silah olarak kullanılır. Dişisini baştan çıkarmayı başarabilen erkek, hayatında sadece bir kez yaşayabilecek olduğu deneyim nedeniyle çok şanslıdır. Çünkü çoğu, tüm çabasına rağmen mutlu sona ulaşamaz! Açıkçası kendine uygun bir eş bulamayan dişi de aynı tehditle karşı karşıyadır.

Bilimsel Gelişmeler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.